Pákistán - úvodní fotky. Muž s  kalašnikovem v Balúčistánu.

Pákistán byl nejnebezpečnější částí mé cesty kolem světa. V nechvalně proslulé oblasti Balúčistán čas od času mizí turisté a celkově to vždy byla napjatá oblast, i díky sousednímu Afghánistánu. Pákistán je země velmi rozmanitá. Západ je jedna velká poušť, sever pokrývají monumentální sedmi i osmitisícové hory.

Při přechodu hranic dostanete svoji vlastní osobní ochranku od paravojenské jednotky Levies, která vás eskortuje skrze toto území. V rámci bezpečnosti každou půl až hodinu měníte auto/jeep, ve kterým jedete. Za ty dva dny to bylo celkem přes 20 změn a končilo to malým obrněným transportérem. Na každé zastávce podepisujete „deníček“ se svými iniciály. Pozitivní je, že k tomu vždy dostanete čaj.

Západ země a provincie Balúčistán tedy nejsou úplně vhodnou dovolenkovou destinací. Je to ale velká škoda, protože Pákistánci jsou poměrně milí, často se se mnou dávají do řeči a pomáhají mi.

Hlavní město Islámábád je poměrně moderní a ani nemáte pocit, že jste v jedné z nejnebezpečnějších zemí na světě (minimálně dle Světového indexu míru). Stojí zde i jedna z největší mešit na světě – Faisalova mešita.

Hello sir, where are you from?

Pákistán je také specifický tím, že se lidé s vámi nejen často dávají do řeči, ale občas jen kolem vás postávají a prohlíží si vás. Je to poměrně bizarní, někdy vtipné, jindy vysilující. Domluvíte se zde poměrně dobře anglicky (Pákistán vznikl oddělením od Indie, která byla britskou kolonií), ale občas je nutná trochu improvizace kvůli specifickému přízvuku.

Sever Pákistánu je pokryt vysokými, sedmi i osmitisícovými horami. Je to pohled dechberoucí. Ale i tady je cítit jisté napětí, protože se nedaleko nachází území Džammú a Kašmír, o které se Pákistán pře nejen s Indií, ale i s Čína. Celou tuto situaci „okořeňuje“ to, že všechny tři státy vlastní jaderné zbraně.

Jeden napínavý příběh s názvem „Poušť, čaj a kalašnikovy“ si můžete přečíst zde. Je to zároveň i ukázka z mé knížky o cestě kolem světa, která nedávno vyšla.

K samotné cestě Baúčistánem mě inspiroval článek z výborného cestovatelského blogu Lost With Purpose.


Další fotografie a příběhy naleznete v mé knize, dostupná zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *